Menu

BAŞLICA LATİN DANSLARI

BAŞLICA LATİN DANSLARI

Günümüzde en çok tercih edilen dans türleridir. Eğlenceli ve fazlasıyla stres attırıcı hareketlerden oluşmaktadır. Salsa, çaça, bachata ve rumba gibi türleri başta gelmektedir. Bu danslar dengenin en çok ihtiyaç duyulduğu ve bacakların en fazla kullanıldığı türlerdir. Fazlasıyla mutluluk salgılatan bu dans türleri bizleri bir çok dans türünde olduğu gibi bu seferde günün yorgunluğu ve stresten uzaklaştırmaya öğrenirken dahi keyifli vakit geçirtmeye birebirdirler. Küçük yaşta da fazlasıyla ileriki yaşlarda da her kişinin rahatlıkla öğrenebileceği  türleridir .

Kısaca bahsetmek gerekirse Salsa ritm yada dans türü olarak ifade edilmeyen bir kelimedir. Latin amerikada kullanılan müzik aletleriyle birlikte edilen dansın toparlanmış haline verilen isimdir. Latin Amerika danslarının bir çoğuda salsanın birer koludur aslında. İlk olarak Newyorkta kökeni Latin Amerikalı vatandaşlar tarafından ortaya çıkan salsa yerlilerin kullandığı vurmalı perküsyon aletleriyle bezenmiş bir hızlı ritm dansı olarak lanse edildi. Buna karşın rumba Afrikalı kölelerin üst sınıf insanları boykot edebilmek için kullandığı bir tür ayin olarak nitelendirilebilirmiş o zamanlarda. Devrimsel bir hareketle kendi özel şenliklerinde bu dansı ortaya süren latin amerikada yaşayan Afrikalılar şuanda modern bir salon dansı olarak kabul edilen rumbanın bu kadar büyük bir evrim geçireceğini eminim ki tahmin etmiyorlardı.

Latin danslarının genç ama en popüler olan kolu çaça ise bir müzik türüyken Latin Amerika yerlileri tarafından dans haline getirilmiş. İlk çıktığında bu sektörde var olan yerliler yeni figürlerle adeta yeni nesil bir dans ortaya koymuşlar. Bachata ise popüler latin dansları içerisinde en ilginç yapıya sahip olanıdır. Hüzünlü aşk sözleri ve 4/4lük ritminin yanı sıra dans figürleri tüm latin danslarından daha güçlü bir erotizme sahiptir. Kesinlikle tek bir kalıba bağlı kalmayan bachata bir enstrümandan diğer enstrümana bile figürsel olarak değişiklik gösterebilir. Belkide bu kadar renkli olmasından dolayı kısa zamanda çok sevilerek tercih edilen eğlenceli bir dans türü haline geldi.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir